Podstawy słupów o trzonach innych niż pojedyncze dwuteowniki

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 39,00 zł 39.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Autor: Bródka Jan
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 113
Oprawa: miękka
Format: B5

W normie obliczania i projektowania konstrukcji stalowych, dotyczącej oceny ich węzłów, PN-EN 1993-1-8, podano zasady i reguły, odnoszące się tylko do podstaw słupów z pojedynczych kształtowników europejskich i szerokostopowych. Reguły służą do oceny nośności części składowych podstaw, a mianowicie ich blach spawanych do trzonów, zeber usztywniających, połączeń spawanych i śrubowych oraz ewentualnie innych części pod obciążeniem, pochodzącym od ściskania lub rozciągania oraz zginania momentem, działającym w płaszczyźnie środnika zastosowanego dwuteownika. 

W konstrukcjach stalowych, stosownych do realizacji budynków, podpór obiektów inżynierskich lub słupów przeznaczenia, takiego jak oświetlanie, trakcja i wiele innych celów użytkowych, są stosowane elementy, przenoszące ściskanie z równoczesnym zginaniem o kształtach trzonów, projektowanych z innych wyrobów zwykle walcowanych na gorąco lub produkowanych na zimno o przekrojach otwartych i zamkniętych. 

Wiele prac analitycznych i doświadczalnych poświęcono słupom z kształtowników zamkniętych, lecz w normie odpowiednich wskazań nie ujęto. Skoro hutnictwo i przemysł przetwórczy dostarczają wyrobów o kształtach innych niż dwuteowniki, to jest celowe ich stosowanie na podpory w szerokim zakresie i układzie geometrycznym, odmiennym niż proste wskazanie normowe. 

Publikacja dotyczy zasad i reguł projektowania i obliczania podstaw słupów, których trzony są inne niż pojedyncze dwuteowniki lub w których zastosowano trzon dwuteowy, ale w podstawie występują także blachy pionowe, żebra usztywniające blachę podstawy lub dodatkowe części, służące do przekazywania sił lub rozmieszczania śrub kotwiących poza blachami podstawy. 

Tak rozszerzony zakres zastosowań i kształtów poddaje się ocenie nośności części składowych podstawy, spełniając podczas ustalania i bezpieczeństwa i niezawodności zasady i reguły, wskazane w PN-EN 1993-1-1 oraz PN-EN 1993-1-8. 

W I rozdziale przedstawiono tematykę monografii, podano klasyfikację podstaw słupów i odniesiono się do przyjmowanych modeli obliczeniowych. Wskazano też, że głównym celem było omówienie nośności podpór przy rezygnacji wyznaczenia sztywności słupów. Rozdziały drugi i trzeci poświęcono zagadnieniom kształtowania i sprawdzania obliczeniowych warunków nośności trzonów, ich podstaw oraz połączeń spawanych, łączących trzony z blachami podstaw i z żebrami usztywniającymi. W wypadku podstaw o trzonach z kształtowników zamkniętych rozpatrzono również połączenia śrubowe, aby uzupełnić o wskazania, których nie ma normie. 

W drugim rozdziale rozpatrzono te zagadnienia w wypadku słupów z trzonami o przekrojach otwartych, a w trzecim rozdziale o przekrojach zamkniętych. Oceny sił obliczeniowych elementów o przekrojach otwartych dokonuje się, przyjmując model króćca według zasady normowej, odniesionej do dwuteownika o zerowym przekroju środnika, co pozwala na bezpośrednie ich wyznaczenie wzorami mechaniki budowli. W wypadku elementów o trzonach z kształtowników zamkniętych, gdy nie można przyjmować zerowych wartości środników, oceny sił obliczeniowych dokonuje się metodą kolejnych przybliżeń w odniesieniu do podziałów przekrojów na strefy ściskane i rozciągane (1) i (3) oraz na dwie strefy (2) nieobciążone siłami, powodującymi wystąpienie naprężeń normalnych. Zamiast króćców teowych rozpatruje się króćce krzyżowe, dwuteowe, niby dwuteowe lub teowe ze wzmocnieniami w wypadku stref (1) i (3) wtedy, kiedy stosuje się trzony z kształtowników o przekrojach otwartych, albo króćce skorupowe w wypadku stref (1) i (3) o kształtach wycinków powłok kołowych lub ceowników wtedy, kiedy są projektowane trzony z kształtowników zamkniętych. W strefach (2) występują natomiast króćce teowe lub skorupowe kołowe. 

W rozdziale czwartym omówione zagadnienia zilustrowano, opracowując dziewięć przykładów liczbowych. Pozwolą one użytkownikowi monografii przybliżyć zastosowaną procedurę obliczeniową, zależną od rozpatrywanego rozwiązania konstrukcyjnego.

 

SPIS TREŚCI:

Przedmowa 

1. Zagadnienia ogólne 

2. Podstawy słupów z kształtowników o przekrojach otwartych 
2.1. Podstawowe kształty węzłów i ich połączeń 
2.2. Nośność elementów podstaw słupów 
2.3. Nośność podstawy słupa 
2.4. Obliczanie nośności połączeń spawanch 

3. Podstawy słupów z kształtowników zamkniętych 
3.1. Podstawowe kształty węzłów 
3.2. Podstawy słupów z kształtowników o przekrojach kwadratowych i prostokątnych 
3.2.1. Nośność podstawy słupa 
3.2.2. Obliczanie nośności połączeń spawanych 
3.3. Podstawy słupów z rur okrągłych 
3.3.1. Nośność podstawy słupa 
3.3.2. Obliczanie nośności połączeń spawanych 

4. Przykłady obliczeń 

Piśmiennictwo 
Streszczenie 
Summary

 

Opinie o produkcie (0)

Zapisz się do Newslettera
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl