INPE 60.jpg
  • nowość

Wypadki osób postronnych na zamkniętym terenie kolejowym INPE 60

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 3 dni
Cena: 25,00 zł 25.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Monografie INPE - Zeszyt nr 60 - wersja papierowa

Monografie z serii Zeszyty Podręcznika INPE dla Elektryków – Zeszyt nr 60,

  • Źródło: Monografie INPE
  • Autor: Edward Musiał
  • Rok wydania 2018
  • Nr zeszytu 60
  • Liczba stron: 96
  • ISBN 978-83-945411-5-6

MONOGRAFIE Zeszyt 60 Wypadki osób postronnych na zamkniętym terenie kolejowym Autor: dr inż. Edward Musiał Tekst dostarczono w listopadzie 2018 r. Od Wydawcy Kiedy raz na wiele lat dochodzi do katastrofy kolejowej z kilkunastoma i więcej ofiarami śmiertelnymi, słusznie przeżywamy szok i żałobę. Większość z nas nie ma pojęcia, że co roku na szlakach kolejowych śmierć ponosi blisko 300 osób w Polsce, a 4000 łącznie w krajach UE. Połowa z nich to osoby młode, mające życie przed sobą, osoby nierozważne i lekkomyślne, nieskore do podporządkowania się wymogom bezpieczeństwa. Już w XIX wieku pożerała swoje ofiary trakcja parowa, później spalinowa, wreszcie trakcja elektryczna.

Ta ostatnia, poza zwiększeniem prędkości pociągów, wprowadziła zagrożenia elektryczne, przede wszystkim ryzyko porażenia prądem elektrycznym, niezrozumiałe dla laików. Co gorsza, nie docenili go sami elektrycy, dopuszczając przez wiele lat, nie tylko w Polsce, drabiniaste konstrukcje wsporcze sieci trakcyjnej i taką geometrię części pod napięciem, że są one dość łatwo dostępne dla osób o przeciętnej sprawności fizycznej. Elektrycy nie przewidzieli atrakcyjności swoich budowli dla miłośników wspinaczki ani dla wandali i złodziei metali kolorowych; nie przewidzieli też aż takiego upadku dyscypliny społecznej. Pozostaje akceptować realia i brać pod uwagę dające się zasadnie przewidzieć niewłaściwe zachowania osób postronnych na terenie kolejowym. Przykład adaptacji do realiów daje lotnictwo pasażerskie.

W pierwszych 15 latach XXI wieku dwukrotnie, z dnia na dzień, zaostrzono zasady bezpieczeństwa lotów pasażerskich. Pierwszy raz po zamachach z 11 września 2001 r., drugi raz po katastrofie lotu Germanwings 24 marca 2015 r. Zaostrzono nie z powodu wykrycia niesprawności urządzeń technicznych, lecz – ludzkich umysłów. Z dnia na dzień zachowania niewyobrażalne zostały uznane za możliwe, z którymi należy się liczyć, na które trzeba być przygotowanym. Niniejszy zeszyt wprowadza w złożoną problematykę wypadków na terenie kolejowym i możliwości ich ograniczania. Formułuje propozycje rozumnej profilaktyki, objaśniającej istotę zagrożeń oraz zasadność reguł bezpieczeństwa.

Zeszyt 60 3

Spis treści 1.

Kolejowa trakcja elektryczna w Polsce ...................................................... 5

2. Struktura wypadkowości na kolei.............................................................. 10

3. Wtargnięcia w dobrej wierze ...................................................................... 26

4. Wtargnięcia wyczynowe ............................................................................. 32

5. Wtargnięcia samobójcze ............................................................................. 38

6. Wtargnięcia przestępcze ............................................................................. 45

7. Polityka zarządców infrastruktury kolejowej wobec wtargnięć na tory .... 51

8. Międzynarodowe projekty ograniczania wypadków na torach ............ 59

9. Dzieci i młodzież na torach przedmiotem szczególnej troski ............... 65

Załącznik 1. Wymiana korespondencji między Rzecznikiem Praw Dziecka a Ministrem Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej ............................................................ 70

Załącznik 2. Raport ze śledztwa w sprawie porażenia prądem elektrycznym nastolatka na stacji rozrządowej Saint-Nazaire 17 kwietnia 2004 ............................................ 76

Opinie o produkcie (0)

Zapisz się do Newslettera
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl