ZASADY USTALANIA OBCIĄŻEŃ I SPRAWDZANIA STANÓW GRANICZNYCH BUDYNKÓW LOKALIZOWANYCH NA TERENACH GÓRNICZYCH W NAWIĄZANIU DO EUROKODÓW

Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 42,00 zł 42.00
ilość egz.
dodaj do przechowalni

Opis

Autor: Andrzej Cholewicki, Marian Kawulok, Zbigniew Lipski, Jarosław Szulc
Nazwa serii: Projektowanie według Eurokodów
Rok wydania: 2012
Wydawca: Instytut Techniki Budowlanej
Stron 65
ISBN: 978-83-249-6234-8

 Poradnik dotyczy zastosowania Eurokodów PN-EN 1990 i PN-EN 1998 w projektowaniu budynków na terenach górniczych. Na wstępie scharakteryzowano występujące na powierzchni wpływy eksploatacji górniczej. Szczególną uwagę zwrócono na te czynniki, które mają znaczenie przy kwalifikacji danego wpływu do jednego z rodzajów oddziaływań: długość trwania danego zjawiska oraz jego zmiana w czasie, warunki jego wystąpienia, sposób oddziaływania na obiekty budowlane.

W odniesieniu do wstrząsów górniczych podano także informacje o występujących intensywnościach, które określono wyłącznie na bazie zjawisk obserwowanych w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym. Na podstawie Eurokodu PN-EN 1990 przedstawiono kwalifikację i zasady ustalania oddziaływań górniczych oraz kombinacji obciążeń i sprawdzania stanów granicznych nośności i użytkowalności w budynkach poddanych wpływom eksploatacji górniczej. W odniesieniu do kombinacji obciążeń, uwzględniających oddziaływania wyjątkowe powodowane nieciągłymi deformacjami terenu oraz wstrząsami górniczymi, zaproponowano przyjęcie dotychczasowych – sprawdzonych w praktyce zasad, niezgodnych z ustaleniami Eurokodu. W krótkim ujęciu podano także sposób oceny częściowych współczynników bezpieczeństwa w odniesieniu do oddziaływań górniczych. Poradnik zakończono wskazówkami dotyczącymi sprawdzania stanów granicznych nośności i użytkowalności.

W odniesieniu do oddziaływań górniczych spowodowanych wpływami deformacji terenu, które nie są uwzględnione w żadnym Eurokodzie, odwołano się do istniejących instrukcji Instytutu Techniki Budowlanej, dotyczących projektowania na terenach górniczych. Natomiast według Eurokodu PN-EN 1998 podano sposób postępowania odnoszący się do oddziaływań powodowanych wstrząsami górniczymi.

Opinie o produkcie (0)

Zapisz się do Newslettera
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl