RO-okładka.jpg
  • nowość

OKREŚLANIE WARTOŚCI ROŚLIN OZDOBNYCH WYDANIE DRUGIE ROZSZERZONE I ZAKTUALIZOWANE 2023

Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Darmowa dostawa od: 500zł
Cena: 259,00 zł 259.00
Cena netto: 246,67 zł
ilość szt.
Zyskujesz 259 pkt [?]
dodaj do przechowalni
Ocena: 5
Wydawca: -
Kod produktu: 46487

Opis

Informujemy, iż ukazało się drugie rozszerzone i zaktualizowane wydanie opracowanej przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Majątkowych w Bydgoszczy publikacji „Określanie wartości roślin ozdobnych”. Jest ono odpowiedzią na duże zainteresowanie i uznanie wśród odbiorców.
Opracowanie „Określanie wartości roślin ozdobnych” powstało przede wszystkim z myślą o pracy rzeczoznawców majątkowych. Przedstawiono w nim charakterystykę najczęściej spotykanych roślin ozdobnych, oraz podstawy metodyczne opracowanej metody określania wartości roślin ozdobnych, nazwanej  metodą bydgoską, wraz z zasadami jej praktycznego wykorzystania.
W publikacji określono i przedstawiono wartości bazowe roślin ozdobnych. Rośliny podzielono na drzewa liściaste, drzewa iglaste, krzewy, dodatkowo aktualne wydanie zostało rozszerzone o byliny, trawy ozdobne i pnącza.

W celu określenia wartości bazowych wytypowanych roślin dokonano analizy cen materiału szkółkarskiego, kosztów transportu (dostarczenia) rośliny z miejsca zakupu do miejsca posadzenia, kosztów prac agrotechnicznych związanych z posadzeniem rośliny. Dane dotyczące cen roślin ozdobnych pozyskano ze specjalistycznych szkółek z terenu województwa kujawsko-pomorskiego oraz z dostępnych cenników na stronach internetowych szkółek z innych regionów kraju, obowiązujących w 2022 oraz 2023 r.  W efekcie zgromadzono prawie 15 tysięcy pozycji cen roślin ozdobnych. Przeanalizowano ceny kilkuset odmian (zróżnicowanych pod względem zaawansowania rozwoju czy wielkości) w obrębie kilkudziesięciu gatunków lub rodzajów… Autorami opracowania są w większości rzeczoznawcy majątkowi, członkowie Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych w Bydgoszczy, których wiedza i doświadczenia zawodowe pozwoliły na opracowanie publikacji.

Przykładowe tabele wartości bazowych roślin ozdobnych (krzewy ozdobne):

Z recenzji dr inż. Roberta Zygmunta:
Ponownie z wielką przyjemnością rekomenduję Państwu publikację „Określanie wartości roślin ozdobnych” opracowaną przez rzeczoznawców majątkowych z Bydgoszczy. Opracowaną metodę i tablice wartości bazowych roślin ozdobnych polecam Państwu i sobie do stosowania zgodnie z ich przeznaczeniem do wyceny drzew, krzewów przydomowych, o wybitnie dekoracyjnej funkcji wg metodyki zaproponowanej przez Autorów. Zachęcam do używania tego opracowania jako praktycznego poradnika i źródła gotowej informacji o wartości roślin ozdobnych z rozwagą, przy uwzględnieniu intencji autorów, z jaką je tworzyli. Ważne jest, aby będąc ich szczęśliwym właścicielem użytkować je bez ulegania szablonowi, gdyż żywa roślinność, w szczególności drzewa, krzewy towarzyszące krajobrazowi miast, wsi, ulic domostw jako twory przyrody ożywionej wymykają się uproszczeniom, a zastosowany model wyceny nie obejmuje wszystkich jej rodzajów.

 

isbn 978-83-66530-71-3

stron 249

wyd 2, 2023

Zapisz się do Newslettera
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl