Wybrane zagadnienia analizy masztów z odciągami

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 3 dni
Cena: 85,00 zł 85.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Autor: Monika Matuszkiewicz

Politechnika Koszalińska

ISBN 978-83-7365-475-4

Rok wydania:2017

Stron : 162

Format: B5

Okładka: miękka
 
Praca dotyczy wybranych zagadnień analizy masztów z odciągami. Spośród wielu zagadnień odnoszących się do tej tematyki autorka starała się wybierać takie, które w literaturze i aktualnych normach zostały zupełnie pominięte lub są bardzo niejasno opisane. W pracy przeprowadzono analizę modeli i metod obliczeniowych masztów, z uwzględnieniem nieliniowości geometrycznej (trzon masztu i odciągi) oraz fizycznej (odciągi masztu). Potwierdzono dobrą zbieżność wyników obliczeń konstrukcji masztów z wykorzystaniem modelu zastępczego (beam-column model) i dokładnego trzonu masztu (frame-truss model). Jest to o tyle istotne, że szczególnie w przypadku masztów wysokich, o dużej liczbie węzłów i elementów, modelowanie trzonu masztu w sposób dokładny prowadzi do znacznego utrudnienia i wydłużenia czasu obliczeń bez istotnego wpływu na otrzymane wyniki.
Przedstawiono także tematykę związaną z uwzględnieniem w analizie masztów wstępnych imperfekcji geometrycznych trzonu masztu. Zaproponowano metodę uwzględnienia wstępnych imperfekcji geometrycznych kratowego trzonu masztu odpowiadających wyznaczonej postaci wyboczenia trzonu. Po-twierdzono, że na właściwą postać wyboczenia trzonu masztu ma wpływ wiele czynników, z których najbardziej istotne są sztywność trzonu masztu i sztywno-ści podpór sprężystych, zależne od sił w odciągach. Można zatem, na podstawie wstępnej analizy, dobrać wartości tych sił w taki sposób, aby uzyskać korzystny rozkład sił wewnętrznych w trzonie masztu. Omówiono zagadnienia związane z obciążeniami masztów.
Scharakteryzowano obciążenia stałe konstrukcji, obciążenia środowiskowe, takie jak oddziaływania wiatru, obciążenie oblodzeniem oraz temperaturą, a także wybrane obciążenia wyjątkowe, ze szczególnym uwzględnieniem oddziaływań spowo-dowanych nagłym zerwaniem odciągu oraz nierównomiernym osiadaniem fun-damentów masztu. Zasygnalizowano nieadekwatność modelu oblodzenia, zalecanego przez do-tychczasową polską normę PN-87/B-02013, w stosunku do realnych form oblo-dzenia, kształtujących się na masztach.
Omówiono również modele oblodzenia zalecane przez międzynarodową normę ISO 12494. Poruszono także problem niesymetrycznego oblodzenia masztów. W pracy zamieszczono ponadto obszerne analizy pewnych realnych konstrukcji masztów, stanowiące przykłady praktycznych zastosowań omówionych zagadnień szczegółowych, dotyczących zarówno metod analizy masztów, jak i obciążeń konstrukcji masztów. Pracę kończy podsumowanie prezentowanych zagadnień, podkreślenie ory-ginalnego wkładu autorki oraz zaproponowane kierunki dalszych badań.

Opinie o produkcie (0)

Zapisz się do Newslettera
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl